W rzeczywistości pisałem o boreliozie kilka razy, a dr.

W rzeczywistości pisałem o boreliozie kilka razy, a dr.

Cóż, głównie. Gambit „Prawdopodobnie można odliczyć od podatku” może być używany tylko tyle razy. To niezwykłe, jak duża część mojego życia jest filtrowana przez obiektyw cyfrowy. Myślę, że jeśli okulary Google kiedykolwiek staną się rzeczywistością, moje dzieci i ja będziemy pierwszymi, którzy zostaną na stałe połączeni ze światem. Według mnie nawiedzony świat demonów wygląda jak wieprzowe niebo.

Istnieje aplikacja na prawie wszystko, z których wiele jest zasilanych przez moje OCD. Śledzę mój codzienny spacer i od 1 lipca 2011 przeszedłem ponad 1500 mil. Kiedy rozwinąłem wzdęcia w średnim wieku, miałem możliwość zażywania leków kontrolujących wyniki metabolizmu lub utraty cholernej wagi. Utrata wagi jest prosta w koncepcji, trudna w realizacji. Przyjmuj mniej kalorii, niż zużywasz, a waga powoli, a mimo to powoli uwalniany pasek klonowy, spada. Zajęło 9 miesięcy, aby zrzucić potrzebne 45 funtów i muszę powiedzieć, że czuję się tak samo stary i skrzypiący jak wcześniej, ale moje laboratoria są lepsze. Przeciwieństwo efektu placebo: jestem subiektywnie taki sam, ale obiektywnie lepszy. Wezmę to. Jedną z fajnych funkcji aplikacji, której używałem i nadal używam, do zarządzania kaloriami jest to, że robi ona zdjęcie kodu kreskowego jedzenia i podaje informacje o wartościach odżywczych do wprowadzenia do programu. Niesamowity.

Kolega z zespołu robaków wysłał mi link do artykułu o diagnozie chińskiego języka. Artykuł w czasopiśmie został przyjęty do publikacji jako Automated Tongue Feature Extraction for ZHENG Classification in Traditional Chinese Medicine 

Jest to tak dobry kawałek nauki o wróżkach i inżynierii wróżek, z jakim kiedykolwiek się spotkałem. Czym jest ZHENG? Artykuł zaczyna się od zwykłej paplaniny: starożytne, bla bla, holistyczne bla bla zwiększa odporność organizmu yada yada. Standardowy błąd logiczny wypełnił wstęp, aby uzasadnić nonsens badania. Byłem tam, zrobiłem to. Czy ZHENG opiera się na jakiejkolwiek znanej anatomii, fizjologii, biochemii lub jest zwalidowany we wcześniejszych dobrze przeprowadzonych badaniach klinicznych. Oczywiście nie. Przynajmniej nie mogę znaleźć w Pubmeds lub Interwebs.

Kontynuują z

Od tysięcy lat chińscy lekarze diagnozują stan zdrowia narządów wewnętrznych pacjentów, badając język, zwłaszcza wzory na powierzchni języka. Język odzwierciedla wnętrzności. Zmiany językowe mogą obiektywnie objawiać stany chorobowe, co może pomóc w różnicowaniu zespołów, ustaleniu metod leczenia, przepisaniu ziół i określeniu rokowania choroby.

Nie. Zło. Kolejny bezsensowny system mapowania. Podczas gdy na języku może objawiać się kilka chorób (moją ulubioną jest rozsiana histoplazmoza), język nie odzwierciedla już wnętrzności niż ucho, głowa, ręka, stopa czy tęczówka. Jak wspomniałem wcześniej, cholera jest zatłoczone, gdy wszystkie te systemy mapowania są stosowane do jednej osoby. Następnie opisują ZHENG:

Jest to charakterystyczny profil wszystkich objawów klinicznych, które może zidentyfikować praktykujący TCM. ZHENG to wynik po przeanalizowaniu wszystkich objawów i oznak (w tym wyglądu języka i czucia tętna). Wszystkie metody diagnostyczne i terapeutyczne w TCM opierają się na zróżnicowaniu ZHENG, a koncepcja ta jest tak stara jak TCM w Chinach. pacjentów. Jak zauważono w streszczeniu, ZHENG jest również stosowany jako wytyczna w klasyfikacji chorób TCM. Na przykład pacjenci cierpiący na tę samą chorobę mogą być przypisani do różnych ZHENG, podczas gdy różne choroby mogą być przypisywane do tego samego ZHENG. Cold ZHENG (syndrom zimna) i Hot ZHENG (syndrom Cota) to dwa kluczowe stany ZHENG[3]. Inne ZHENG obejmują Shen-Yang-Xu ZHENG (zespół niedoboru nerek-Yang), Shen-Xu ZHENG (zespół niedoboru nerek) i Xue-Yu ZHENG (zespół zastoju krwi).

Przeczytałem i ponownie przeczytałem ten akapit i przeszukałem Internet i Pubmeds, aby lepiej zrozumieć koncepcję „pacjenci cierpiący na tę samą chorobę mogą być pogrupowani w różne ZHENG, podczas gdy różne choroby mogą być pogrupowane jako ten sam ZHENG”. Przypomina się próba zrozumienia klasyfikacji paciorkowców, tylko mniej przydatnej. Wydaje się, że ZHENG brakuje użytecznej klinicznej zdolności do klasyfikowania i rozróżniania, ale nie jestem pewien. Moje podsumowanie ZHENG: jest wszystkim, czym chcą.

„Kiedy używam ZHENG”, powiedział Humpty Dumpty raczej pogardliwym tonem, „ma znaczenie dokładnie to, co wybieram – ani mniej, ani więcej”.„Pytanie brzmi”, powiedziała Alicja, „czy możesz sprawić, by ZHENG miał na myśli tak wiele różnych rzeczy”.— Pytanie brzmi — powiedział Humpty Dumpty — który ma być panem — to wszystko.

Jak zauważył T. Jefferson w innym kontekście,

Ośmieszenie to jedyna broń, którą można wykorzystać przeciwko niezrozumiałym propozycjom. Idee muszą być odrębne, zanim rozum będzie mógł na nie działać…

Nie jestem tak optymistyczny, żeby rozsądek działał na ZHENGa.

Mimo to wymyślili sposób na wykorzystanie skomputeryzowanego rozpoznawania wzorców i zastosowali go do języka w celu zidentyfikowania stanu ZHENG, a następnie porównali go z pacjentami z „znanym” gorącym ZHENG, zimnym ZHENG, gastris i H. pylori u matki dziecka. wszystkie wielokrotne porównania i wymyśliłem…. cóż, naprawdę nie wiem. Nic takiego. Jeśli oceniasz z Dlaczego większość opublikowanych wyników badań jest fałszywa, autorzy podają 5 z 6 powodów, dla których jakikolwiek pozytywny wynik jest prawdopodobnie bzdurą.

W większości doszli do wniosku, że po, jak się wydaje, ogromnej ilości kodowania i wysiłku klinicznego, mają program komputerowy, który może analizować część języka i w pewnym stopniu koreluje ze statusem ZHENG pacjenta. Wysiłek polegał bardziej na skalibrowaniu systemu niż na walidacji go jako narzędzia diagnostycznego, ale mimo to generował bezużyteczne wyniki. Cały dźwięk i wściekłość, nic nie znacząca. Smutno mi, że tyle czasu, wysiłku i pieniędzy poświęcono na nic wartościowego. To jak zdobycie dyplomu z homeopatii lub naturopatii.

Jeśli myślisz, że mamy problemy z pieniędzmi wydawanymi przez NCCAM, to badanie zostało częściowo sfinansowane przez The National Science Foundation of China, która ma podsekcję dotyczącą medycyny chińskiej. Czy możesz sobie wyobrazić polityczne i kulturowe tło finansowania w Chinach ich tradycyjnych form SCAM? Mamy to takie proste.

Przygnębiającym aspektem artykułu jest to, że autorzy zamierzają nadal stosować do fikcji coś, co wydaje się wyrafinowanym i złożonym programowaniem komputerowym, a następnie wprowadzić aplikację na smartfona. Zrób zdjęcie swojego języka, dzięki czemu dowiesz się, czy Twój ZHENG jest gorący czy zimny, a następnie możesz poszukać odpowiedniej opieki.

„W dalszym ciągu pracujemy nad oprogramowaniem, mamy nadzieję poprawić jego możliwości. Docelowo każdy będzie mógł korzystać z tego narzędzia w domu za pomocą kamer internetowych czy aplikacji na smartfony. To pozwoli im monitorować zheng i otrzymywać wczesne ostrzeżenie o możliwych dolegliwościach” – powiedział Duan.

Nie będzie to jedyna dostępna aplikacja obsługująca jakąś formę oszustwa. Patrząc na sklep iTunes i sklep z Androidem, wszystkie standardowe SCAM są dobrze reprezentowane przez wiele aplikacji, mniej w sklepie iTunes niż na Android Marketplace. Na telefonach Blackberry i Windows Phone jest niewiele aplikacji, ale praktycznie nikt nie używa telefonów z systemem Windows. Możesz zdiagnozować i leczyć siebie (oczywiście wszyscy mają odpowiednie zastrzeżenie) i innych za pomocą aplikacji, które pomagają w homeopatii, naturopatii, chiropraktyce i ziołolecznictwie.

W Android Marketplace jest o wiele więcej „zabawnych” aplikacji, prawdopodobnie dlatego, że łatwiej jest je rozwijać i wdrażać w sklepie z aplikacjami na Androida.

Pocket Naturopath, tylko dolar, pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze:

Koniec z płaceniem ogromnych sum pieniędzy i czekaniem w kolejce, aby porozmawiać z naturopatą lub uzdrowicielem holistycznym.

Dlaczego uważam, że aplikacja ratuje ludzi przed alternatywą  Lucy? Tylko ładowanie więcej niż nick. Z mojej perspektywy dolar to ogromna suma za poradę naturopatyczną. Lub dzięki aplikacji Healing Frequency 528htz:

Naprawa DNA perfekcyjnych tonów 528 Hz, w długich impulsach. Ulecz się naukowo potwierdzoną częstotliwością, która naprawia komórki i mówi się, że jest tonem Bezwarunkowej Miłości.”

lub

iResist co

uzyskuje dostęp do rozległych poziomów wiedzy wraz z narzędziami, które przebijają zasłonę. Aplikacja iResist Hyper Portal zapewnia Ci dostęp do najbardziej rozległej wiedzy i narzędzi związanych ze wznoszeniem i duchowym ulepszeniem, które pochodzą ze społeczności Ruchu Oporu.

Niewiele SCAM nie jest reprezentowanych przez co najmniej jedną aplikację; Zastosowana kinezjologia i terapia czaszkowo-krzyżowa to główne wyjątki, jakie udało mi się znaleźć, facevitall lek chociaż zostały one znalezione jako podzbiór aplikacji chiropraktycznych. Wejście „niesamowitego spotkania” do iTunes doprowadziło do powstania aplikacji biblijnych. KUPA ŚMIECHU.

Istnieje aplikacja na smartfony na prawie wszystko. Aplikacje związane ze sceptykami są bardzo ograniczone. Istnieją aplikacje logicznego błędu, ale wyskakują tylko wtedy, gdy specjalnie ich szukasz i najwyraźniej nie są używane przez badaczy ZHENG. Z wyjątkiem, jak się wydaje, medycyny opartej na nauce. W sklepach z aplikacjami nie brakuje medycznego zachwytu i bzdur, ale niewiele jest nauk medycznych i sceptycyzmu. W przypadku SBM nie ma takiej aplikacji.

Autor

Mark Crislip

Dr Mark Crislip jest praktykującym specjalistą chorób zakaźnych w Portland w stanie Oregon od 1990 roku. Jest założycielem i prezesem Society for Science-Based Medicine, gdzie bloguje pod nazwą sbmsdictator.

Na szczęście nie otrzymuję tak wielu wiadomości związanych z blogami. Ale w ten weekend otrzymałem kilka komunikatów na temat artykułu na popularnym liberalnym blogu. Artykuł jest (pozornie) o boreliozie, która przypadkiem jest jednym z tematów mojego pierwszego postu na SBM. W rzeczywistości pisałem o boreliozie wiele razy, a dr Novella ma bardzo dobre podsumowanie kontrowersji na jednym ze swoich innych blogów. Ponieważ omawialiśmy to tak wiele razy, nie będę omawiał całej kontrowersji, ale przyjrzę się temu konkretnemu wpisowi na blogu, aby zbadać, w jaki sposób nasze osobiste doświadczenia i błędy w rozumowaniu mogą zniekształcać nasz pogląd na rzeczywistość.

Temat boreliozy pojawił się ostatnio w prasie, a wraz z poprawą pogody liczba zachorowań w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych powinna wkrótce zacząć rosnąć. Dla przypomnienia, tak zwana „przewlekła” borelioza wcale nie jest boreliozą. Choroba z Lyme może mieć wczesne i późne objawy, z których żaden nie odpowiada niejasnym, proteanowym objawom określanym przez niektórych jako „przewlekłe”. Choroba jest często diagnozowana bez uciekania się do obiektywnych dowodów, takich jak wiarygodne, pozytywne testy laboratoryjne. Ale spójrzmy na ten post na blogu i zobaczmy, co tam jest.

Brzmi to tak, jakby pisarka tego utworu miała do czynienia z jakimś strasznym cierpieniem, ale wyjaśnienie, po które sięgnęła, jest dość dziwne:

Na te uroczystości trafiłem na własne miejsce przy ringu dzięki uprzejmości ugryzienia przez kleszcza, prawdopodobnie na szlaku turystycznym gdzieś w Sierra, późnym latem 1984 roku. Nie pamiętam ugryzienia. Nigdy nie widziałem charakterystycznej wysypki byków (jestem dzieckiem ze wsi – cały czas gryzę mnie przez tę czy inną szkodliwą rzecz), że jeden z walczących obozów nalega, aby był obecny, aby diagnoza boreliozy była dokładna. Ale wiem, że pewnego dnia położyłem się spać w październiku tego roku i już nigdy nie byłem taki sam – i że od tego czasu zmagam się z niszczącymi atakami wyczerpania, bólu ciała i mgły mózgowej.

Narracja tworzy łańcuch wydarzeń, a następnie szuka przyczyny. Łańcuch jest „poszedł na wycieczkę”, a następnie „od tego czasu czuł się źle”. Jak wiemy, kuszące jest zastosowanie tutaj myślenia post hoc ergo propter hoc, ale czy jest to właściwe?

Jest kilka problemów z tą przekonującą i dobrze napisaną narracją. Pierwszy to ukąszenie kleszcza, którego nie było. W medycynie nie zakładamy, że zdarzenie miało miejsce, chyba że istnieją na to dowody. Jeśli masz wyraźne dowody na chorobę przenoszoną przez kleszcze, ale nie pamiętasz ugryzienia przez kleszcza, logika podpowiadałaby, że po prostu ugryzłeś, ale nie jesteś tego świadomy. Jeśli zawiesisz swoją diagnozę na ukąszeniu kleszcza, ale nie pamiętasz ukąszenia, to twoje rozumowanie jest okrągłe i bezsensowne. „Mam boreliozę z powodu ugryzienia przez kleszcza i wiem, że ugryzłem go z powodu boreliozy” to problematyczne stwierdzenie.

To jest niezrozumienie wiedzy medycznej. Lekarze nie nalegają na obecność rumienia wędrującego w celu zdiagnozowania boreliozy. To przydatna wskazówka, ale jej obecność nie jest wymagana. Straszliwe rozumienie przez pisarza medycyny i biologii naprawdę rozkwita w dalszej części historii. (Nawiasem mówiąc, „mgła mózgowa” jest powszechnym zwrotem w literaturze dotyczącej „alternatywnych” diagnoz. Nie ma spójnej definicji i nie jest jasne, co oznacza to wyrażenie.)

Przez lata różni lekarze stawiali różne diagnozy tych objawów, z których wszystkie obiecywały dokładnie zerową nadzieję na wyleczenie.

[…]

Ale dopiero rok temu w zeszłym tygodniu – prawie 24 lata i kilkunastu lekarzy po moim pierwszym zapaści – w końcu postawiłem stanowczą diagnozę boreliozy. W sierpniu ubiegłego roku, po powrocie do domu z konwencji w Denver, rozpocząłem trudną i wymagającą wielowarstwową kurację antybiotykową w dużych dawkach. Przeciętny przypadek przewlekłej boreliozy zajmuje od dwóch do pięciu lat leczenia, aby wyleczyć. Jednak w tej późnej chwili szanse wynoszą tylko około 70%, że kiedykolwiek będę w stanie to potrząsnąć. Mimo to po sześciu miesiącach moje stawy znów działają. Mogę ćwiczyć i podróżować bez konieczności odpłacania się tygodniami w łóżku. A mój umysł staje się coraz ostrzejszy z dnia na dzień. Leki działają — a każdy dzień, w którym czuję się lepiej, jest dniem łaski, o którym nigdy nie sądziłem, że go zobaczę.

Jest tu kilka interesujących fragmentów. Pierwsza to „zero nadziei na wyleczenie”. Nikt nie lubi, gdy odebrano mu nadzieję. Kiedy mówimy pacjentowi, że nie wiemy, co jest z nim nie tak, może to być bardzo niepokojące. Oczywiście, nawet jeśli nie mamy dokładnej diagnozy, nadal możemy powiedzieć pacjentom, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poczuli się lepiej. Ale niektórzy ludzie chcą usłyszeć dokładną diagnozę i jasny plan leczenia – nie zawsze jest to możliwe. Jednym ze sposobów podejścia do tej niepewności jest ścisła współpraca z pacjentem w celu złagodzenia jego objawów. Innym jest okłamywanie ich. Ten ostatni wybór jest dla mnie łatwiejszy, ale także niemoralny i ostatecznie niepomocny. Zobaczmy teraz, jak szybko pisarz może zawieść biologię.

Leczenie trwa tak długo, ponieważ borelioza jest najbardziej sprytnie uporczywą bakterią znaną nauce. W swoim ojczystym stanie jest krętkiem — kuzynem kiły. Ale jeśli uderzysz go penicyliną, w ciągu kilku minut przekształci się w formę wewnątrzkomórkową, która bardziej przypomina mykoplazmę, która zareaguje tylko na antybiotyk makrolidowy, taki jak azytromycyna lub Biaxin. Albo, dla zabawy, zwinie się w twardą torbiel, która może ukryć się, uśpiona, w makrofagach komórek, a następnie pojawić się, by ponownie zainfekować gospodarza przez lata. Ta dobrze uzbrojona trzecia postać reaguje – tylko bardzo niechętnie – na Flagyl i kilka leków przeciw gruźlicy. Wyleczenie choroby oznacza przyjmowanie dużych dawek kilku klas antybiotyków razem przez wiele miesięcy – doustnie lub dożylnie – aby zarazek nie miał się gdzie ukryć.